rozmiar czcionki A A A
czytano 4118 razy

Zapach nikotyny i informacja o płci

PROBLEM. Czy psy kierują się zapachem nikotyny w czasie identyfikacji osmologicznej?

Na łamach specjalistycznych periodyków nierzadko podnoszono problem, dotyczący wpływu zapachu dymu papierosowego na prawidłowość pracy węchowej psów. Warto przypomnieć, że badaniach holenderskich wykazano, iż fakt palenia papierosów nie prowadzi do zawężenia wyboru zapachów osób z ciągu selekcyjnego przez psy identyfikujące [1].

W celu weryfikacji wyników uzyskanych przez ośrodek holenderski w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie przeprowadzono stosowny cykl badawczy. Do badań użyto 10 psów specjalnych, z wykorzystaniem materiałów zapachowych pobranych od osób niepalących i osób palących. Wykonano 100 pełnych cykli badawczych (trzy próby kontrolne i trzy identyfikacyjne).

WYNIKI.

1. Psy nie kierują się samoistnie zapachem nikotyny szeregu selekcyjnym wśród zapachów osób niepalących;

2. Nie kierują się również brakiem tego zapachu wśród zapachów osób palących;

3. Mogą natomiast wykazywać trudności w nawęszaniu zapachów nasączonych zapachem nikotyny[2].

Podobne zagadnienie odnoszące się do zapachu nikotyny badała G.A.A. Schoon[3]. Połączyła ona przedmiotowe zagadnienie z problemem wpływu płci na wybór przez psy zapachów z szeregu zapachowego. Badania te w części dotyczącej zapachu nikotyny są zbieżne z badaniami krajowymi[4]. Aby odpowiedzieć na to pytanie zanalizowano błędy popełniane przez psy w kontrolowanych, doświadczalnych szeregach zapachowych. Przeanalizowano 153 błędy popełnione przez 25 psów w czasie prób identyfikacyjnych w trzech następujących po sobie seriach eksperymentalnych. Biorąc pod uwagę przeprowadzone przez Autorkę analizy statystyczne, nie znaleziono dowodów na to, że psy wykorzystują informacje na temat płci albo palenia.

Przypisy:


[1] Schoon G.A.A.: The performance of dogs in identifying humans by scent, University of Leiden 1997, s. 43.
[2] Misiewicz K.: Badanie wpływu zapachu nikotyny na poprawność wskazań psów specjalnych do identyfikacji śladów zapachowych ludzi, „Problemy Kryminalistyki” 2000, nr 229, s. 38.
[3] Schoon G.A.A.: The performance of dogs in identifying humans by scent, University of Leiden 1997, s. 43.
[4] Misiewicz K.: Badanie wpływu zapachu nikotyny na poprawność wskazań psów specjalnych do identyfikacji śladów zapachowych ludzi, „Problemy Kryminalistyki” 2000, nr 229, s. 38.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji OSMOLOGIA.WORTALE.NET.


Dodaj swój komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login